Warkocz
obiekt artystyczny
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Nieokreślony malarz polski ukazał popiersie (zwrot 3/4 w prawo) kobiety w średnim wieku, bardzo skromnie ubranej: w czarną suknię, na szyi z małą stójką z zapięciem. Na głowie portretowana ma czarny wdowi kwef, obrzeżony wąską białą koronką. Tło ciemne, gładkie.
Marianna primo voto Jabłonowska secundo voto Tarłowa z domu Potocka (zm. 1749) urodziła się jako córka Feliksa Kazimierza Potockiego (1630-1702), wojewody krakowskiego oraz Krystyny z książąt Lubomirskich (zm. 1699). Wychodziła za mąż dwukrotnie: w 1701 r. za księcia Stanisława Karola Jabłonowskiego (ok. 1662-1702), oboźnego Koronnego, a rok później, po jego śmierci (1702) - za Adama Piotra Tarłę (ok. 1670-1719), wojewodę lubelskiego, syna Karola Tarły (zm. 1702), podkanclerzego Koronnego i Zofii z Babina Pszonczanki, którego pierwszą żoną była Dorota Tarłowa z domu Dunin-Borkowska (zm. przed 1702).
Przedstawiona na obrazie wdowa po wojewodzie lubelskim jest znana między innymi z tego, że wsparła hojnie swoim protektoratem Kaspra Niesieckiego (1682-1744), jezuitę i heraldyka, autora genealogii między innymi rodziny Potockich, który zadedykował jej drugi tom Korony polskiej.
Marianna primo voto Jabłonowska secundo voto Tarłowa z domu Potocka; Feliks Kazimierz Potocki; Stanisław Karol Jabłonowski; Adam Piotr Tarło; historyczna kolekcja wilanowska; Kasper Niesiecki.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 48,7 cm, szerokość: 35,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna