
Sukienka letnia firmy DANA
1967 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego, Dawne ubiory
Przed II wojenną światową Szczecin był jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu odzieżowego w Niemczech. Istniało tu wielu mniejszych wytwórcy oferujący zarówno ubrania szyte na miarę jak i konfekcję, ale też więksi producenci, jak fabryka Wilvorst (1916- ) czy produkcyjna gałąź sieci domów handlowych Karstadt (1919-1945). Siedziba tego ostatniego znajdowała się przy Pölitzerstrasse 30 (obecnie ul. Wyzwolenia). Po wojnie budynek ten także przeznaczono na działalność konfekcyjną. W 1949 roku przeniesiono tam Państwowe Zakłady Konfekcyjne, które przemianowano wówczas na Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. 22 Lipca. Niedługo później, dzięki nowej dyrektorce zmieniono profil produkcji. Z fabryki mundurów i bielizny męskiej Domicella Mazurkiewicz (1923–2010) stworzyła jeden z najbardziej cenionych w Polsce zakładów odzieżowych, specjalizujący się w modzie damskiej i dziewczęcej, którą eksportowano także za granicę. To od jej imienia przyjęto w 1967 roku nazwę „Dana”.
Zakład szybko zyskał sławę w całym kraju za sprawą nowoczesnych kolekcji, podążających za ówczesnymi europejskimi trendami modowymi. Spódnice bananowe, sukienki i bluzki z motywami kwiatowymi oraz ludowymi nazywane „chłopkami”, nosiły nie tylko „dzieci-kwiaty”, ale także gwiazdy estrady jak choćby członkinie szczecińskiego zespołu wokalnego Filipinki.
W latach 70. XX wieku jednym z modnych fasonów stał się fartuch, czyli prosto skrojona sukienka, zapinana na guziki przez całą długość, w talii dopasowywana za pomocą paska, z rękawami różnej długości lub bez i z kołnierzykiem. W niewielkiej kolekcji ubrań marki Dana znajdujących się w Muzeum Historii Szczecina przykładem sukienki tego typu jest jej letnia, jasnoniebieska wersja, o krótkich, wąskich rękawach, kieszeniach naszywanych na klatce piersiowej i z paskiem w tym samym kolorze.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 107 cm, szerokość: 64 cm
Rodzaj obiektu
suknia, pasek, ubiór damski
Technika
szycie maszynowe, produkcja fabryczna
Tworzywo / materiał
tkanina bawełniana, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1967 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1964 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna