Warkocz
obiekt artystyczny
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Meble
Czworonożny zydel o czworobocznym siedzisku ze ściętymi prosto narożnikami. Boki siedziska wykończone zostały profilowaną listwą. Od spodu siedziska znajdują się dwie deski, w których parami osadzone zostały lekko rozchylone nogi. Nogi są toczone, w górnej partii w formie szpulkowatej, dalej tralkowatej, w dolnej spiralnie kręcone, a na końcach uformowane w kształt kulistych stopek. Deska oparcia została wpuszczona w siedzisko i połączona za pomocą klinów. Jej kształt ma w górnej partii zarys owalny, u góry zamknięty trójlistnie, w dolnej partii nieco przewężony i dalej rozszerzający się nad siedziskiem w formie dwóch wolut. Całość ma formy zaczerpnięte z ornamentyki renesansowej, obejmującej motywy liści akantu i wici roślinnej, co zaakcentowane zostało płaskorzeźbioną dekoracją o stosunkowo wysokim reliefie i mięsistych formach. W środkowej partii znajduje się owalny w zarysie otwór, ozdobiony na krawędziach motywem liści akantu, w dolnej części tworzącej spływ aż do samego dołu oparcia.
Mebel formą i dekoracją nawiązuje do stylu rokokowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok.
Stanowi część spójnego warsztatowo zespołu złożonego z zydli o numerach inwentarzowych Wil.3731, Wil.3732, Wil.3733, z których wszystkie mają takie same nogi i siedziska, a różnią się jedynie detalami oparć.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 101,0 cm, szerokość: 42,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel siedziskowy
Technika
kołkowanie, rzeźbienie
Tworzywo / materiał
drewno; gips
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
XXI wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna