
König Ringu mit Gefolge (König Kingu mit Gefolge?) | Król Ringu ze świtą (Król Kingu ze świtą?)
fotografia z albumu Aleksandra Dandelskiego
1893 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Z historii wypraw pozaeuropejskich
Urodzony w Poznaniu Aleksander Dandelski (1863-1944) w 1893 roku – w wieku 30 lat, jako oficer pruski, uczestniczył w wojskowej ekspedycji do Niemieckiej Afryki Wschodniej, obejmującej wówczas teren dzisiejszej Tanzanii, Rwandy i Burundi. W trakcie wyprawy zgromadził kolekcję zabytków etnograficznych oraz przyrodniczych, które przywiózł do kraju. W okresie międzywojennym były one wystawiane w Zamku Cesarskim w Poznaniu. W skład kolekcji wchodzi chociażby tradycyjna broń ludów wschodnioafrykańskich, trofea myśliwskie, insygnia władzy, osobisty kufer podróżny oficera, fotel w stylu kolonialnym, czy oryginalna skrzynia, w której zgromadzone zbiory dotarły do Polski.
Ciekawym elementem kolekcji Dandelskiego jest album dokumentujący samą wyprawę z 1893, zawierający 76 zdjęć z portretami żołnierzy, marynarzy, ludności miejscowej w charakterystycznych strojach, rzemieślników i robotników przy pracy, tragarzy trzciny cukrowej, a także niewolników. Wiele ujęć ukazuje miejscowości dzisiejszej Tanzanii: Dar es Salaam, porty w Bagamoyo i Saadam. Na fotografiach z Dar es Salaam rozpoznać można zbudowany w 1893 roku dom gubernatora, sfotografowaną z różnych stron zabudowę kolonialno-wypoczynkową, szkieletowy wiatrak oraz domostwa miejscowej ludności. W portach zaś udokumentowano sylwetki statków: SMS Moeve, Vesuv, Maa. Wśród zdjęć poświęconych tematyce wojskowej znalazły się ujęcia koszar, strażnicy czy nawet egzekucji, uzupełnione przez portrety zbiorowe żołnierzy i oficerów pozujących na tle zabudowy.
Do tej ostatniej kategorii należy przedstawienie Aleksandra Dandelskiego w towarzystwie ubranych na biało członków ekspedycji. Dandelski, pierwszy po prawej, siedzi w fotelu w stylu kolonialnym, który łańcuchem połączono ze stojącym obok krzesłem. W tle widać miejscową kobietę i tubylczą zabudowę.
Katarzyna Findlik-Gawron
Autor / wytwórca
Wymiary
karton: wysokość: 23.1 cm, szerokość: 28.5 cm
fotografia: wysokość: 12.3 cm, szerokość: 16.7 cm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia, sepia
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny, karton, skóra
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1893 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1893 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1893 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna