Dokument podróży Krystyny Niedziółki (Kurc)
1969-05-16
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Krystyna (Christine) Tibika urodziła się w 1937 r. jako Fanny Kurc. Jej ojcem był Zalman (Zamek) Kurc, matką była Raja (Raisa?) z domu Finkelsztajn (pisownia nazwiska niepewna). Studiowali przed wojną, na przełomie lat 20. i 30. XX w., w Nancy (studiów nie ukończyli), a po powrocie mieszkali w Łodzi, skąd pochodził Zamek. O Zamku wiadomo – z relacji rodzinnej – że razem z bratem stryjecznym Michałem Kurcem miał warsztaty tkackie w Zduńskiej Woli i Łodzi i był współwłaścicielem fabryki (być może warszawskiej; jak wynika z materiałów archiwalnych, od 1933 r. w Warszawie działała firma Sprzedaż Towarów Bławatnych i Galanteryjnych Michel Kurc).
Podczas II wojny światowej duża część rodziny, w tym Zamek z Rają i córką, przeniosła się do Warszawy. Ojciec Zamka, Gedalje (Gedalia), wynajął tam mieszkanie, uważając, że to najbezpieczniejsze miasto. Większość rodziny zginęła w getcie warszawskim albo w Treblince, w tym Zamek i Raja Kurcowie. Dziecko zostało wcześniej wyprowadzone z getta na tzw. aryjską stronę. Dziewczynkę ukrywała rodzina Wajcmanów (zob. zbiór fotografii, w kolekcji muzeum: ,,Fotografie z okresu ukrywania Fanny Kurc''). Imię z tego okresu, Krystyna, zachowała już na całe życie.
O miejscu przebywania wiedział Michał Kurc, który przeżył wojnę. Spotkał w 1945 albo 1946 r. w Warszawie kuzyna, Józefa Czaplickiego (przed wojną Izydora Kurca), wskazał mu je. Czapliccy adoptowali Krystynę.
Krystyna ukończyła technikum chemiczne. Od 1956 r. pracowała w Instytucie Badań Jądrowych. W 1961 r. wyszła za mąż za Leszka Niedziółkę; mieszkali przy ul. Nowy Świat 62.
W 1968 r. została zwolniona z pracy w Instytucie Badań Jądrowych. Choć dzięki wsparciu środowiska uzyskała ponownie zatrudnienie w innym miejscu, ze względu na atmosferę pomarcową zdecydowała się na wyjazd. Uzyskała rozwód, wyjechała do Izraela, gdzie wróciła do nazwiska Czaplicka; później uprościła pisownię nazwiska na Chaplin.
Pracowała jako chemiczka w Holonie (w aglomeracji Tel Awiwu). Tam też poznała Victora Tibikę, francuskiego Żyda z Algieru. W kwietniu 1971 r. przeprowadziła się do Paryża. Małżeństwo z Victorem zawarli w 1980 roku. Mąż zmarł w grudniu 1984 roku. Christine Tibika zmarła w 2021 r.
Przemysław Kaniecki
Znaleziono 9 obiektów
1. połowa XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ok. 300 p.n.e.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
XVIII-XIX w.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna